NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ YÜZ KARASI DEĞİL, KÖMÜR KARASI <BR> BÖYLE KAZANILIR EKMEK PARASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

 

YÜZ KARASI DEĞİL, KÖMÜR KARASI
BÖYLE KAZANILIR EKMEK PARASI

    Yayına Giriş Tarihi: 13.05.2015  Güncellenme Zamanı: 13.05.2015 16:15:35  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 13.05.2015 16:14:33

genç- İMO 8.Dönem Öğrenci Konseyi Soma`da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde basın açıklaması yaptı. (13 Mayıs 2015)


Yüz karası değil, kömür karası
Böyle kazanılır ekmek parası

13 Mayıs 2014, Türkiye tarihinin en büyük iş cinayetlerinden birine tanıklık etti. Soma; vardiyada 600 işçinin çalıştığı, işçi güvenliğinden yoksun maden ocağı…

13 Mayıs saat 15.00 sularında Türkiye Soma`dan gelen acı olayla sarsıldı. Trafo patlamasından kaynaklı yangın çıktığı ve ölü sayısının 17 olduğu söylendi. Daha acı haberler ise gece yarısından sonra gelecekti; en az 200 kişinin hayatını kaybettiği söylenecek ve resmi rakam ile son açıklamayla 301 maden işçisi hayatını kaybedecekti. Her fırsatta siyasetçilerin dilinden düşürmediği "sosyal-hukuk"  devleti, işçilerin canını koruyamayacaktı.

Şili`de San Jose Madeninde 69 gün boyunca yerin 700 metre altında yaşayan madencilerden farkı neydi Soma`daki işçilerimizin?

Sorunun tam odak noktasında Soma`da sığınma odalarının bile olmaması ve kar hırsıyla işçi sağlığı ve iş güvenliği yatırımlarının ihmal edilmesi yer almaktadır.

Kapitalist sistem, daha fazla kar için güvencesiz ve sağlıksız çalışma koşullarını dayatmakta ve iş cinayetlerine zemin hazırlamaktadır.  Oysa bir ülkenin işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik politikaları o ülkenin sosyal kültürel ve gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılıdır. Bu yolda atılmayan her adım daha fazla işçi ölümüyle sonuçlanacaktır.

Kapalı bir ortamda sigara içilmesine izin veren kuruluşlara 5,000 TL ceza uygulanırken, hayati tehlike doğurabilecek denetlemeler yapılmadığı için Ermenek Maden Ocağına 9,000 TL ceza kesilmiştir. Aylık geliri 170 Milyon TL olan Soma Madenine ise Kazadan önce denetleme isteği iktidar milletvekillerince reddedilmiştir. İşçiler, açgözlülükle ve pervasızca ölüme gönderilmiştir.

Soma`da ihmal öldürdü, yapılması gerekenler zamanında yapılmadığı için ihmali olanlar yalan söylemeye ve cinayeti gizlemeye çalıştılar. Ancak hiçbir yalan cinayeti örtemez. İşçiler Soma`da ölürken televizyonlar Enerji Bakanının gömleğini üç gündür çıkarmadığını konuştu.

Kamuoyu maden sahibinin sarı sendikasını, maden yöneticisi eşinin iktidar partisinin meclis üyesi olduğunu, işsizlik korkusuyla sizlere neler yaptırıldığını öğrendi.  İşsizlikle korkutulan, ayda bir gün madene inemediğinde bütün mesai ücretleri yanan, bakanın memlekete örnek gösterdiği o madende yaşananlar ülkenin utancıydı.

Bizler genç inşaat mühendisliği öğrencileri olarak haksızlıkların, eşitsizliklerin adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin umuduyla çalışacak ve her zaman olduğu gibi bundan sonrada işçinin, madencinin yanında olacağız.
Hakları için ölenlere minnet ve şükranlarımızla…
 
Yüz karası değil, kömür karası
Böyle kazanılır ekmek parası

genç- İMO 8.Dönem Öğrenci Konseyi

 


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 13.05.2015 gününden itibaren 287 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır