NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ YOK EDİŞİN SERÜVENİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

22 OCAK 2019, SALI   

 

YOK EDİŞİN SERÜVENİ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2016  Güncellenme Zamanı: 23.03.2016 15:50:56  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2016 15:55:01

genç İMO 8.Dönem Öğrenci Konseyi, Artvin Cerattepe`de yapılması planlanan madene karşı basın açıklaması yaptı.

YOK EDİŞİN SERÜVENİ

Dünya ekonomisinde yaşanan küreselleşme sürecinde, çok uluslu şirketlerin kâr paylarını artırmak için, sermaye ve mal dolaşımının önündeki tüm engellerin kaldırılması amaçlanmıştır. Bu gelişmeler, sahip oldukları bilgi birikimi, sermaye kaynakları, ekonomik ve politik güçleri sayesinde dizginleri ellerinde tutan gelişmiş ülkelerin lehine olmuştur. Ülkemizde 80`li yıllardan bu yana izlenen neo-liberal politikalar ile sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, çevre, madenler, kentler ve tarım alanları çok büyük yıkım görmüş, özelleştirme uygulamaları ile toplumun dişinden tırnağından artırarak oluşturduğu kamu işletmeleri yok pahasına, birçoğu da amacı ve kaynağı belli olmayan yabancılara, küresel sermaye gruplarına ve onlara hizmet eden yerli işbirlikçilerine satılmak suretiyle elden çıkarılmıştır.

Artvin - Cerattepe`de bakır üretimi yapmak isteyen firma, önce bakır madeni işletmek için yeraltı üretim yöntemi ile çalışacağını bildirmiş, buradan çıkacak bakırı karayolu ile Murgul ilçesine taşıyacağını belirtmiştir. Daha sonra, bakır madeninin hemen üstünde bulunan altın madeni için açık işletme yöntemiyle çalışmak için müracaat etmiştir. Burada çıkarılacak altının Murgul ilçesindeki bakır tesislerinde siyanür ile zenginleştirilmesi için tesis yapmaya başlamıştır. Murgul halkının ve işçilerin tepkileri sonucu bu girişimden vazgeçmek zorunda kalmıştır. Artvin halkının itirazı ve mücadelesi sonucu da Cerattepe`de açık işletme ile altın üretiminden şimdilik vazgeçtiklerini ve yeraltından çıkarılacak bakırı da karayolu yerine teleferik ile Murgul`a taşıyacaklarını basın üzerinden paylaşmışlardır. Tüm bu gelişmeler; firmanın ciddi bir planlamasının olmadığını, günlük siyasi gelişmelere göre tavır aldığını ve güvenilir olmadığını göstermektedir. Bu tavır değişikliklerinde halkın mücadelesinin önemli etkisi olduğu da göz ardı edilmemelidir. Artvin Cerattepe`de halk, demokratik kitle örgütleriyle birlikte ormanlarını, toprağını, suyunu ve havasını, kısaca yaşama alanlarını korumak için mücadele ediyor. Ilıman kuşak ormanları ile dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgeden birini ortadan kaldıracak madencilik faaliyetlerinin iptal edilmesine yönelik bu mücadele 20 yıldan uzun süredir devam ediyor. Artvin halkı burada sadece Cerattepe`yi, Artvin`i, ormanlarını, canlılarını değil, bir ülkenin kuşatılmışlığa, sömürülmeye ve yok edilmeye karşı onurunu da koruyor. Artvin halkı karanlığı aydınlatmak için günü direnişle kapatıyor, güne direnişle başlıyor.

genç-İMO olarak, çevresel sorunların giderilmediği ve yöre halkının onayının alınmadığı Artvin-Cerattepe bölgesinde, bu koşullarda madencilik faaliyeti yapılmasına karşıyız. Bizler İnşaat Mühendisliği öğrencileri olarak, doğayı talan eden bu zihniyete karşı her zaman mücadele ederek halkın yanında yer alacağız ve karanlığı aydınlatan güneş olacağız. Bugün bu zihniyete karşı Artvin`in destekçisi olduğumuz gibi, tüm doğa katliamı politikalarına karşı her zaman dimdik duracağız.

ALTINSIZ OLUR ARTVİN`SİZ OLMAZ.
ARTVİN`İN ÜSTÜ ALTIN`DAN DAHA DEĞERLİDİR.
CERATTEPE GEÇİLMEZ ARTVİN HALKI YENİLMEZ.
HANGİ DAĞ EFKARLIYSA ORDAYIZ.
GEÇİT VERMEM BEN ZALİMİN ZÜLMÜNE
 
genç- İMO 8.Dönem Öğrenci Konseyi

 


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 25.02.2016 gününden itibaren 809 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır