NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ SOMA`YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

22 OCAK 2019, SALI   

 

SOMA`YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.05.2016  Güncellenme Zamanı: 11.05.2016 16:42:04  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 11.05.2016 16:28:12

genç-İMO 9.Öğrenci Konseyinin, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki yeraltı kömür ocağında meydana gelen ve 301 maden işçisinin ölümüne neden olan Soma katliamıyla ilgili yaptığı açıklama.


SOMA`YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Soma katliamının üzerinden 2 yıl geçti. 13 Mayıs 2014`te yüzlerce ailenin ocağına ateş düştü, yüzlerce ana ağladı ve yüzlerce çocuk babasız kaldı.

300`ün üzerinde işçi mecbur oldukları için, yer üstündeki ailelerinin geçimlerini sağlayabilmek için o gün yer altına indi ve bir daha çıkamadı. Bu ölümler ne kazadır ne kaderdir ne de bu işin ``fıtrat``ında vardır. 13 Mayıs`ta Soma`da olmasa bir başka madende, başka tarihte olacaktı; oldu da. Şırnak, Ermenek, Amasra, Karadeniz Ereğli ve niceleri...

Sırf birileri daha fazla kar edebilsin diye maden işçileri göz göre göre ölüme gönderilmektedir. Gereken önlemleri almak yerine işçilerin hayatları gözden çıkarılmaktadır. Çünkü şirket sahipleri, yoksullukla boğuşan halkın, ailelerine bakabilmek için ölüm pahasına da olsa madenlere girmek zorunda olduğunu düşünmektedirler. Onlara göre bir işçi ölür onun yerine, emeği ölüm pahasına sömürülecek başka bir işçi gelir. Bu kadar rahat olmalarının sebebi ise gerek yasal düzenlemelerin, gerek idari uygulamaların gerekse hukuki süreçlerin, emekçilerin haklarını korumak bir yana bu kötü koşullarda çalışmalarına olanak tanımasıdır.

Soma`da ve tüm madenlerde, daha fazla kar için denetimler ciddiyetsiz bir biçimde yapılmakta, eksikler ve hatalar görmezden gelinmektedir. İşte bu yüzden, Soma`da olan bir kaza değildir, Soma`da katliam yapılmıştır. Soma davasında suçlular sadece ne mühendislerdir ne de vardiya amirleridir. Asıl suçlu şirket sahipleri ile gerekli mevzuat ve uygulamaları hayata geçirmeyen yönetimlerdir.

genç- İMO 9. Dönem Öğrenci Konseyi olarak bulunduğumuz her ortamda Soma`da ve diğer madenlerde katledilen hiç bir işçiyi unutturmayacağız. Çünkü daha fazla kar için işçinin canını hiçe sayanlara karşı işçilerin yanında olmak, onlarla beraber mücadele etmek bizim ``fıtrat``ımızda var.

Soma`da ve diğer madenlerde hayatını kaybeden işçilerin acılarını yüreğimizde, daha dünmüş gibi yaşıyoruz ve onları saygıyla anıyoruz.

genç-İMO 9.Öğrenci Konseyi


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 11.05.2016 gününden itibaren 453 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır