NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI genç-İMO 10. KONSEYİN MESAJI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

22 OCAK 2019, SALI   

 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI genç-İMO 10. KONSEYİN MESAJI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.04.2017  Güncellenme Zamanı: 11.04.2017 14:24:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 11.04.2017 11:01:50

Sevgili Arkadaşım, Bugünlere gelene kadar , gün geldi liseye giriş sınavlarıyla , gün geldi üniversiteye giriş sınavlarıyla seninle bir çok yerde yarıştırıldık. Kamusal eğitimden hızla uzaklaşılan o zamanlarda seninle niteliksizleştirilen devlet okullarında , bizlere mecbur bıraktırılan özel dershanelerde hem de ailelerimizin onca ekonomik sıkıntılarına rağmen aynı sırayı paylaştık . Bizleri yarıştıranlara inat ise seninle hayatı paylaştık , dayanışma içinde olduk.

Sevgili Arkadaşım,  
 
Bugünlere gelene kadar gün geldi liseye giriş sınavlarıyla, gün geldi üniversiteye giriş sınavlarıyla, seninle bir çok yerde yarıştırıldık. 
 
Kamusal eğitimden hızla uzaklaşılan o zamanlarda seninle niteliksizleştirilen  devlet okullarında, bizlere mecbur bıraktırılan özel dershanelerde, hem de ailelerimizin onca ekonomik sıkıntılarına rağmen aynı sırayı paylaştık. Bizleri yarıştıranlara inat ise seninle hayatı paylaştık, dayanışma içinde olduk.
 
Kimilerinin çocukları sınavlarda şifrelerle emeklerimizin önüne geçti. Şifreler gün yüzüne çıktığında ise ne bir istifa oldu ne de hukuki bir işlem.
 
Emeklerimizin her alanda çalındığı günümüzde ise bir çok yanlış uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası getirilen OHAL ile birlikte KHK`ler çıkarılarak,  darbe girişimiyle ya da  herhangi bir cemaatle uzaktan yakından ilişkisi olmayan birçok gazeteci, milletvekili, yurtsever, demokrat kamu çalışanlarının yanı sıra,  üniversitelerimizdeki akademisyenlerimiz tutuklandı,  işlerinden atıldı, ihraç edildi. Boşalan akademisyen kadroları yüzünden sınıflarımız diğer şubelerle birleştirildi, küçük sınıflarda kalabalık eğitim ise verimsiz, niteliksiz bir hale geldi. Hatta ve hatta boşalan kadrolara bölüm dışından akademisyenler getirilerek eğitimin niteliği iyice düşürüldü.
 
Sevgili Arkadaşım, 
 
Mühendislik eğitiminin giderek niteliksizleştiği günümüzde mezun olduğumuzda ise daha farklı sorunlar bizleri bekliyor.
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası`na kayıtlı inşaat mühendisi sayısı daha şimdiden 106 bini geçti. Her yıl binlerce meslektaşımız mezun oluyor ve bu kez piyasada yeni bir yarışa sürükleniyoruz. Niteliksiz eğitimden kaynaklı mühendislik kalitesi düşerken piyasada da almamız gereken asgari mühendislik maaşının çok daha altında çalıştırılıyoruz.
 
Geleceğimiz iyice belirsizleşirken ülkemiz gündemi şu sıralar 16 Nisan`da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna kitlenmiş vaziyette.
 
Ancak bizler referandumda bir anayasa değişikliği değil, ülkemizin, bizlerin geleceğini oylayacağımızın farkındayız.
 
Tek adama verilecek yetkiler mezun olduğumuzda bizleri nasıl bir gelecek, nasıl bir ülke bekleyeceğinin de daha şimdiden sinyalini vermektedir.
 
Mühendisler ancak barış ve demokrasi ortamlarında üretimlerini doğru yapabilirler. Tek adamın alabileceği bir savaş kararı sonucu oluşacak savaş ortamlarında mühendisler nasıl üretim yapabilecekler?
 
Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yok edildiği bir ortamda nasıl demokrasiden bahsedebileceğiz?
 
Tek adama verilen yetkiler gösteriyor ki şu an bile baskılara maruz kalan odalarımız alınacak bir kararla kapatılabilecek. Meslek odalarımızın olmadığı bir ortamda mesleki haklarımızı ve mesleki geleceğimizi  nasıl koruyabileceğiz?  Mesleğin gelişimini nasıl sağlayabileceğiz?
 
Sevgili Arkadaşım,   
Bizler, İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 10. Dönem Konsey üyeleri olarak ülkemizin kaderinin ve mesleğimizin geleceğinin tek adama teslim edilmesine `Hayır` diyoruz.
 
Yapılan çalışmalarda üniversite öğrencilerinin yüzde 45`inin önceki seçimlerde çeşitli sebeplerle sandığa gitmediği görülmüştür.
 
Toplumcu mühendisliği esas almış örgütlülüğümüz, memleketimiz ve geleceğimiz için sandığa gitmemizin ve oylarımıza hep birlikte sahip çıkmamızın gerekli olduğunu bilmektedir.
 
 
16 Nisan referandumunda oylanacak maddeleri inceleyeceğinize ve bu referandumu siyasi partiler yarışı olarak değil, bir memleket meselesi olarak ele alacağınıza inanıyoruz.
 
 
Tek adam rejimine karşı; aydınlık, demokratik bir Türkiye için,  mutlu yarınlar için HAYIR.
 
"hani şimdi biz
inanın
güzel günler göreceğiz çocuklar
güneşli günler göreceğiz
motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
ışıklı maviliklere süreceğiz"(N.H.R.)
 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası   

genç-İMO 10. Dönem Konseyi


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 11.04.2017 gününden itibaren 1805 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır