NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ HALKIN DOĞRU HABER ALMA HAKKI TEMEL HAKTIR, ENGELLENEMEZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

40

HALKIN DOĞRU HABER ALMA HAKKI TEMEL HAKTIR, ENGELLENEMEZ

    Yayına Giriş Tarihi: 27.11.2015   Güncellenme Zamanı: 27.11.2015 13:38:11  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.11.2015 13:37:44

İnşaat Mühendisleri Odası gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül`ün tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yaptı. 27.11.2015

Halkın Doğru Haber Alma Hakkı Temel Haktır, Engellenemez
 
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, dün çıkarıldıkları mahkemede, "Örgüte üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etme", "Siyasi ve askeri casusluk", "Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" ile suçlanarak tutuklandı. Bu tutuklama kararının siyasi bir karar olduğu ve ‘halkın doğru haber alma hakkının` gasp edilmesinden başka bir anlama gelmediği açıktır.
 
Can Dündar ve Erdem Gül`ün tutuklanması, gazetecilik mesleğine ve halkın haber alma hakkının kullanımına yapılmış bir engellemedir. ‘Halkın doğru haber alma hakkı` çerçevesinde mesleklerinin gereği olarak eleştirel haberler yapan basın yayın kuruluşlarına yönelik sindirme, yıldırma ve baskı politikaları kabul edilemez.
 
Gazete binalarının taşlanması, gazetecilerin sokak ortasında darp edilmesi, basın kuruluşlarına el konması ve nihayetinde gazetecilerin tutuklanmasına varan bu olaylar dizisi, ülkemizin basın özgürlüğü konusunda içler acısı konumunu gözler önünü sermektedir.
 
Basın ve ifade özgürlüğünde alınan yol, bir ülkenin barış, demokrasi ve özgürlüğe olan bağlılığını gösterir. Ne yazık ki oldukça karanlık bir dönemden, katliamlardan, savaş gerginliklerinden geçtiğimiz bir süreçte, başta yaşama hakkı olmak üzere tüm temel haklar gibi basın ve ifade hakkı da engellenmektedir.
 
İnşaat Mühendisleri Odası olarak, insanlığın en temel değerlerinden olan basın ve ifade özgürlüğünün her zaman yanındayız. Basına yönelik baskı ve sindirme politikaları son bulana kadar bu hakkın savunucularından biri olmaya devam edeceğiz. Tutuklanan gazetecilerin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 428

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır