NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TAHİR ELÇİ KATLEDİLDİ; ÜZGÜNÜZ, ÖFKELİYİZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 KASIM 2018, PAZARTESİ   

24

TAHİR ELÇİ KATLEDİLDİ; ÜZGÜNÜZ, ÖFKELİYİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 28.11.2015   Güncellenme Zamanı: 28.11.2015 14:18:10  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.11.2015 14:16:57

İMO 44. Dönem 3. Danışma Kurulu’nun, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklama. 28.11.2015

Tahir Elçi katledildi; üzgünüz, öfkeliyiz

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır`ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare`nin önünde bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıya uğradı. Başından ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi`nde hayatını kaybetti.

Kamuoyunun yakından tanıdığı ve siyasi iktidar ile ona bağlı havuz medyası tarafından defalarca hedef gösterilen Elçi, onlarca gazetecinin objektifleri önünde katledildi. 7 Haziran`dan bu yana kitle katliamlarının gerçekleştiği, kent merkezlerinde silahlı çatışmaların yaşandığı, gerçekleri yazan gazetecilerin tutuklandığı karanlık bir dönemden geçiyoruz.

Elçi, öldürülmeden bir gün önce sosyal medya hesabından şu görüşlerini paylaşmıştı: "Can Dündar/Erdem Gül`ün tutuklanmasına şiddetli bir toplumsal refleks gösterilmezse dönüşü olmayan karanlık tünelden geri dönüş zor olacak." Elçi`nin de belirttiği gibi dönüşü olmayan karanlık bir tünele doğru hızla sürükleniyoruz. Siyasi iktidarın, ‘yurtta savaş, cihanda savaş` politikası bu sürüklenişin temel nedeni olmuştur.

Demokrasiyi, insanların yaşam hakkını, emeği ve özgürlüğü savunan bütün kurumlar ve kişiler yaşam tehdidi altındadır. Barış ve özgürlük için gerekli mekanizmalar hayata geçirilmeli ve bu çatışma iklimine bir son verilmelidir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, barış ve özgürlük için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmeye, şiddetin ayyuka çıktığı böylesi çetin süreçlerde de insanlığın vazgeçilmez hakkı olan yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Katledilen Tahir Elçi`nin yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

İMO  44. Dönem 3. Danışma Kurulu


Okunma Sayısı: 1121

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır