NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO, TOPLUMSAL DUYARLILIĞIYLA YOLUNA DEVAM EDECEKTİR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 OCAK 2019, PAZAR   

45

İMO, TOPLUMSAL DUYARLILIĞIYLA YOLUNA DEVAM EDECEKTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 16.12.2015   Güncellenme Zamanı: 16.12.2015 13:42:20  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 16.12.2015 13:39:44

19 Aralık 1954 tarihinde kuruluşu ilan edilen Odamızın bu yıl 61. yıl dönümünü kutlayacağız. İlk genel kurulumuzda ifade edildiği gibi “temennilerimiz hâlâ hudutsuz”, mesleğimize ve meslek odamıza inancımız ve güvenimiz tam, geleceği kazanma irademiz güçlüdür.

İMO, toplumsal duyarlılığıyla yoluna devam edecektir
 
19 Aralık 1954 tarihinde kuruluşu ilan edilen Odamızın bu yıl 61. yıl dönümünü kutlayacağız. İlk genel kurulumuzda ifade edildiği gibi "temennilerimiz hâlâ hudutsuz", mesleğimize ve meslek odamıza inancımız ve güvenimiz tam, geleceği kazanma irademiz güçlüdür.
 
Her kuruluş yıl dönümünde bu gerçeğin bilincine varmak, mesleki-politik hattımızı bu bilinçle belirlemek, insani-toplumsal ve etik yönümüze bir kez daha vurgu yapmak, geçmiş ile gelecek arasında kurulacak köprünün ayaklarını sağlam temellere oturtma gayretinin bir başka ifadesi olarak görülmelidir.
 
1954 yılından bu güne, Oda Merkezimiz ve Şubelerimiz tarafından düzenlenen kuruluş yıl dönümü etkinliklerindeki hakim duygu, bir yandan kuruluşumuzun coşkusunu taşırken, diğer yandan Odamızı geleceğe hazırlamanın verdiği heyecanı yansıtmaktadır.
 
İnanıyoruz ki 61. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde, bundan öncekilerde olduğu gibi amatör bir ruhla ve gelişmiş mesleki bilinçle yola devam edileceği beyan ve Odamızın bütün meslektaşlarımızı kucaklayan ortak değer olduğu tescil edilecektir.
 
Meslek alanımızı ve meslektaşlarımızı kapsayan ulu bir çınar olmanın çok ötesinde, Odamızın tarihi fedakârca, cefakârca, özel hayatından taviz vererek, gecesini gündüzüne katarak çalışan inşaat mühendislerinin öyküsünü anlatmaktadır. Öykünün en anlamlı yerinde mesleğe bağlılık, mesleki itibarı ve niteliği yükseltme azmi bulunmaktadır. Tarihimizi değerli kılan, Odamızı meslek alanımızın vazgeçilmezi yapan, mesleğe tutkuyla bağlı olma duygusudur.
 
Bu nedenledir ki, kuruluş yıl dönümü çerçevesinde meslekte 25 ve 40 yılını tamamlayan üyelerimize takdim edilen plaketler, Odamızın sadece vefakâr yönünü resmetmekle kalmamakta, aynı zamanda tarihimizi yaratanlara mütevazı bir teşekkür anlamı taşımaktadır.
 
Nasıl teşekkür edilmez ki? Toplumsal ve kamusal yarar ilkesinden vazgeçmeyen, meslektaşlarının hak ve özgürlüklerini koruma ve geliştirmeyi asli mücadele alanı olarak belirleyen, gelmiş-geçmiş bütün siyasi iktidarların karar ve tasarruflarını kamusal yarar ilkesinin süzgecinden geçiren, toplumsal konumlanış ve mesleki kabuller gereği muhalif yönünü her zaman diri tutan bir mesleğin mensubu ve bir meslek örgütünün üyesi olmak başlı başına takdire şayandır.
 
Oda tarihimizi ortak emekle yaratılan bir değer gibi görüyorsak, Odamızın bugün karşı karşıya bırakıldığı sorunların da dayanışma ilişkisiyle aşılacağına inanıyoruz. Ülkemizin nitelikli inşaat mühendisliğine ve meslektaşlarımızın da güçlü bir meslek örgütüne ihtiyacı olduğuna inanıyorsak, mesleğimizi itibarsızlaştırmak, Odamızı etkisizleştirmek, kamusal denetim kanallarını kapatmak amacıyla gerçekleştirilen mevzuat değişikliklerine karşı direnme hakkımızı, mesleğe ve meslek odamıza sarılarak hayata geçirebiliriz.
Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri direnme hakkının işaret fişeği olarak görülmelidir. Çünkü inşaat mühendisliği uygarlıkları var eden ve geleceğe taşıyan yegâne meslek olmanın ağır sorumluluğunu omuzlarında taşımaktadır.
 
Unutmayalım: Eşitlikçi, adaletli, barışçı, refah seviyesi yüksek bir toplumsallığın yaratılması, güvenli ve nitelikli bir yaşamın kurulması sorumluluğunu omuzlarında taşıyan inşaat mühendislerinin tek ve merkezi örgütü İMO`dur.
 
Ortak değerimiz olan Odamız, bir fener gibi yolumuzu aydınlatmaya, yol göstermeye devam edecektir.
 
61. kuruluş yıl dönümümüz tüm meslektaşlarımıza kutlu olsun.
 
İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan

 


Okunma Sayısı: 336

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır