NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ‘ÜÇ FİDAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 KASIM 2018, PAZARTESİ   

21

‘ÜÇ FİDAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 06.05.2016   Güncellenme Zamanı: 06.05.2016 09:43:01  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.05.2016 09:42:47

İMO Yönetim Kurulunun, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan`ın idam edilişlerinin yıl dönümü dolayısıyla, 6 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı açıklama.

‘Üç Fidan`ı Saygıyla Anıyoruz

Türkiye tarihinin en karanlık sayfalarından biri, 44 yıl önce bugün, 3 güzel insanın idam edilmesiyle yazıldı. 6 Mayıs 1972`de, üç genç; eşitlik, kardeşlik, adalet ve özgürlük dedikleri için idam edildiler.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; bu ülkenin yetiştirdiği üç güzel yürek, 12 Mart Muhtırasının karanlığında kurulan mahkemelerde idama mahkum edildiler. Onlar; bağımsızlığın, eşitliğin ve adaletin peşinden giden devrimcilerdi. Bu ülke insanının daha güzel bir yaşamı hak ettiğine inanıyor, bunun için mücadele ediyorlardı. Onların yaşam pratikleri ve arkalarında bıraktıkları izler, tüm toplumun vicdanında masumiyetlerine hükmedilmesini sağladı. O izler öylesine güçlüydü ki aradan geçen 44 yıla rağmen hiç unutulmadılar, 1 Mayıslarda, emekçilerin hak arama alanlarında ve daha birçok yerde iyinin, doğrunun simgesi olarak yer aldılar. 1968 öğrenci olaylarının önderleri bugün birçok ülkede, ülkelerinin yönetim kademelerinin önemli yerlerinde yer alıyorlar. Oysa biz o dönemin öğrenci liderlerini astık, yok ettik.

Bugün ülkemiz yine zorlu bir dönemde, önemli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Tüm yurttaşlar tarafından adalet sistemi sorgulanmakta, ülkemiz batılı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden Ortadoğu`daki savaşa sürüklenmekte, bu savaşın ciddi sonuçlarıyla karşı karşıya bulunmakta, yoksulluk ve işsizlik, iş yerlerinde işçi cinayetleri gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Böylesi bir dönemde ‘Üç Fidan`ı anmak ve onları daha iyi anlamak oldukça önemlidir.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan`ı idam edilişlerinin yıldönümünde saygıyla anıyor, bu dünyaya bıraktıkları güzel değerlere sahip çıkıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 315

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır