NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÇEVREYİ TEHDİT EDEN UYGULAMALAR SON BULMALI, YENİ FELAKETLERE KAPI ARALANMAMALIDIR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 KASIM 2018, PAZARTESİ   

12

ÇEVREYİ TEHDİT EDEN UYGULAMALAR SON BULMALI, YENİ FELAKETLERE KAPI ARALANMAMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2016   Güncellenme Zamanı: 06.06.2016 14:05:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.06.2016 14:04:49

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı basın açıklaması. 06 Haziran 2016

Çevreyi Tehdit Eden Uygulamalar Son Bulmalı, Yeni Felaketlere Kapı Aralanmamalıdır

1972 yılında toplanan Birleşmiş Milletler Stockholm Konferansı`yla birlikte, kalkınma ve sanayileşme politikalarının doğurduğu çevresel sorunlara dikkat çekebilmek için 5 Haziran tarihi, "Dünya Çevre Günü" ve 5 Haziran sonrası devam eden hafta da "Dünya Çevre Haftası" olarak kabul edilmiştir. Ancak aradan geçen onca yıla rağmen, çevreyi kendi yararları için kullanan çıkar çevreleri, devletlerin ülkenin ve halkın geleceğini düşünmeden uyguladıkları çevre politikaları ve savaşlar, çevre için büyük bir tehdit oluşturmuştur.

Ülkemizde, konuyla ilgili yapılan onlarca mevzuat değişikliği; kentsel ve kırsal alanları, ormanları, meraları, kıyıları, tabiat varlıklarını sömürü ve rant alanları olarak görmüştür. Ülkemizin birçok yerinde yerel halkın yaşamını ve doğal ortamın gereklerini dikkate almadan yapılan yanlış hidroelektrik santralleri (HES`ler) ve termik santral projeleri, nükleer santral projeleri, köprüler ve otoyollar, havaalanları gibi birçok proje çevresel etkileri dikkate alınmadan, etkili ve yetkili çevrelerin hizmetlerine sunulmuştur.

TBMM tarafından kabul edilen 6704 Sayılı Torba Kanun ile birçok projenin yanında, Kanal İstanbul Projesinin yasal altyapısı oluşturulmuş, başta İstanbul olmak üzere ciddi ekolojik, demografik ve ekonomik sorunlara zemin hazırlanmıştır. Yine Meclis gündeminde olan 312 Sıra Sayılı Torba Kanun Taslağı ve 64. Hükümet Eylem Planı`nda yer alan yasal düzenlemeler çevrenin korunmasına değil, ne yazık ki daha fazla betonlaşmaya, daha fazla doğa kıyımına, insanların ve halkın yaşam alanlarının daha da sorunlu hale gelmesine neden olmuştur.

Çevreyi tehdit eden bir başka önemli konu da ülkemizde ve Ortadoğu`da yaşanan savaşlardır. İnsan hayatını, birçok canlıyı, çevreyi ve kültür varlıklarını katleden çatışmalar, telafisi imkansız sonuçlar doğurmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Dünya Çevre Günü ve Haftası`nı bir "Protokol Günü" olmaktan öteye, doğal hayatın, tarihin ve kültürel varlıkların korunması için, sürdürülebilir çevre politikalarının uygulanmasının hayati önemini hatırlatmanın bir gereği olarak görüyoruz. Aksi takdirde dünyamız bu ağır yükü daha fazla kaldıramayacak ve insan da dahil tüm canlı türleri için ürkütücü felaketler büyüyerek devam edecektir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 266

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır