NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ FRANSA`DA MEYDANA GELEN TERÖR OLAYINI KINIYORUZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 KASIM 2018, PAZARTESİ   

47

FRANSA`DA MEYDANA GELEN TERÖR OLAYINI KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 15.07.2016   Güncellenme Zamanı: 15.07.2016 17:20:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.07.2016 17:19:37

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe`nin, Fransa`da düzenlenen saldırıya ilişkin 15 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı açıklama.

Fransa`da Meydana Gelen Terör Olayını Kınıyoruz
 
1789 Fransız Devrimi`nin kutlamaları yapılırken Fransa`nın Nice kentinde bir katliam gerçekleştirildi; 84 kişi yaşamını yitirdi 100 den fazla insan da yaralandı.

Bastille Hapishanesinin halk tarafından basılarak mahkumların serbest bırakıldığı ve Büyük Fransız Devrimi olarak adlandırılan 14 Temmuz 1789 devrimi tüm dünya ülkelerini ve insanlık tarihini önemli ölçüde etkilemiştir.

Dünyaya yeni bir çağ açan, bir çağı kapatarak demokratik dönüşümleri hızlandıran ve parlamenter sistemi kurumlaştıran bir tarihtir, 14 Temmuz 1789 tarihi.

Bu tarihi ve önemli gün, her yıl Fransa`da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Fransız Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri tarafından yapılan çeşitli törenlerle kutlanmaktadır.

Alınan terör ihbarları nedeniyle Türkiye`nin çeşitli yerlerinde yapılacak kutlamalar iptal edilmiştir. Oysa terör, her zaman herkesi her yerde vurabilir.

1789 Devrimi`ne özel kutlamalar Nice kentinde yapılırken büyük bir kamyonla göstericilerin üzerine saldırılmış, 84 kişi yaşamını yitirmiş 100`den fazla insan da yaralanmıştır. Fransa terörün kanlı yüzü ile bir kez daha karşılaşmıştır. Bu katliamı yapanları şiddetle kınıyoruz.

Yakın bir geçmişten bugüne özellikle de Irak`ta Saddam rejimi, Libya`da Kaddafi yönetiminin devrilmesi ve Suriye iç savaşından bu yana gerek ülkemizde, gerek bölgemizde gerekse Fransa başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde terör saldırıları nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti, binlerce insan yaralandı.

Ülkemizin içi ve çevresi de terör saldırılarına açık bir hale geldi veya getirildi. Artık ülkemizde ve dünyanın başka yerlerinde ne zaman ne olacağını bilmek çok kolay değildir.
Bugün barış ve can güvenliği insanlığın en acil ihtiyacı haline gelmiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak; ülkemizde, bölgemizde ve dünyanın başka yerlerinde yeni ölümlerin ve katliamların olmasını istemiyoruz. Barışa, birlikte yaşamaya ve birlikte paylaşmaya her zamandan çok daha fazla ihtiyacımız var.

Savaş politikaları yerine barış ve birlikte yaşama politikalarının öne çıkarılmasına ihtiyacımız var.

İnsanlar ölmesin ÇOCUKLAR ARTIK ÖLMESİN.

Bu dünya hak, hukuk ve adaletin sağlanması temelinde bir bu kadar insanı rahatlıkla besler ve yaşatır.

Cemal GÖKÇE 
İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 211

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır