TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İSTANBUL ÜMRANİYE’DE BİR İNŞAATIN İSTİNAT DUVARININ ÇÖKMESİ NEDENİYLE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 30 TEMMUZ 2018 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

10 TEMMUZ 2020, CUMA   

2

İSTANBUL ÜMRANİYE’DE BİR İNŞAATIN İSTİNAT DUVARININ ÇÖKMESİ NEDENİYLE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA. 30 TEMMUZ 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 30.07.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.07.2018 17:10:10  Yayınlayan Birim: ÇANAKKALE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.07.2018 17:08:22

İstanbul Ümraniye`de bir inşaatın istinat duvarının çökmesi nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama. 30 Temmuz 2018

  

  

Dün Sütlüce`de bugün Ümraniye`de

Yarın nerede?

 

Geçen hafta içinde Beyoğlu Sütlüce`de bir apartman göz göre göre çöktü. 28 Temmuz günü ise Sancaktepe`de Mevlana ilkokulunun duvarı yıkıldı. Bugün ise Ümraniye`de bulunan Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Site Yolu Caddesi`nde devam eden bir inşaatın istinat duvar çöktü.

 

Beyoğlu Sütlüce`de apartman sakinlerinin çabası can kaybının önüne geçti. Sancaktepe`de okul duvarı yıkıldığında yaz tatili nedeniyle bahçede öğrenciler yoktu. Ümraniye`de ise tesadüfen can kaybı olmadı, göçük altında sadece arabalar kaldı. Bu zaman zarfında can ve mal kaybına yol açmadığı için haber değeri taşımayan, dolayısıyla kamuoyunun dikkatini çekmeyen pek çok altyapı sorunu yaşandığı, sorunların günlük hayatı, kent içi ulaşımı olumsuz etkilediği de tarafımızca bilinmektedir.

 

Bütün bunları tesadüf olarak açıklamak mümkün müdür? Karşı karşıya kaldığımız sorunları doğa olaylarına bağlamak ikna edici midir?

 

Başta merkezi yönetim olmak üzere, yerel yönetimlerin, yüklenici firmaların, meslek mensuplarının sorumluluğu üstlenmekten imtina etmesi, sorunun tespit edilmesini ve uygulanabilir çözüm üretilmesini ötelemektedir.

 

Görmek ve kabul etmek zorundayız: Son bir haftadır İstanbul`un değişik noktalarında karşı karşıya kaldığımız manzara, kentin insan hayatı açısından ne kadar tehlikeli bir hal aldığını açığa çıkarmaktadır. Peş peşe yaşadığımız olumsuzluklar bir taraftan yapı üretim sürecindeki zaafları açığa çıkarmakta, diğer taraftan da kentimizin altyapı ilkelliğini gözler önüne sermektedir.

 

Yapı denetimi başta olmak üzere yapı üretim süreci sorunludur ve ciddi ölçüde zaaflar içermektedir. Zemin etütlerinden başlayarak, zemine uygun proje üretimi, projeye uygun imalat gerçekleştirilmesi ve bütün bu sürecin mühendislerin uhdesinde olması gerekmektedir ki, son yıllarda sık sık karşılaştığımız üzere ne yazık ki siyasi otorite mühendislik mesleğini itibarsızlaştıran, mühendisleri kulvarın dışına çıkartan, yapı üretim sürecini denetimsizliğe mahkûm eden adımlar atmaktadır.

 

Şimdiye kadar mevzuatta gerçekleştirilen değişikliklerin bırakalım çözüm üretmesini, sorunları içinden çıkılmaz derecede sabitlediği açıkken, son dönemde çıkartılan imar affı ve yapı ruhsatlarında mühendislerin imza zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenleme, sağlıklı kentleşme ve güvenli yapılaşma hedefinden uzaklaştıran özellikler içermektedir.

 

Son hafta içerisinde yaşanan istinat duvarı yıkılması ve iksa/zemin göçükleri zemin etütlerinin sağlıklı ve bilimsel olmadığını, iksa hesaplamalarının yanlış yapıldığını, duvar imalatında ciddi ihmaller olduğunu, zemin mühendisliğinin temel ilkelerinin dikkate alınmadığını açığa çıkartmıştır.

 

Bu noktadaki temel soru şudur: Bütün bu olumsuzluklar hayata geçerken merkezi yönetim, yerel yönetimler, yapı denetim kuruluşları ne yapmaktadır?

 

Tıpkı depremde olduğu gibi kamu yönetiminin sorumluluğu önleyici tedbir geliştirmek yerine "yara sarma" ile sınırlıysa,  ne yazık ki başta İstanbul olmak üzere bütün bir ülke kaderine razı şekilde yeni faciaları bekleyecektir.

 

TMMOB  İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 68

Çanakkale Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.